DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Perla Orientu: 135. a 136. epizóda

17. 02 2015 11:30 | trinity
Perla Orientu: 136. epizóda
Perla Orientu: 136. epizóda

Kerim požiada pri hotelovej fontáne Defne - na kolenách a s krásnym prsteňom - po druhý raz o ruku. A ona jeho návrh prijme!

Šťastní už ako dávno nie sa Asi (Tuba Büyüküstün) a Demir (Murat Yıldırım) vracajú z neplánovaného prekrásneho výletu loďou domov. Asi, ktorú hryzie svedomie, pretože doma nikomu nedala vedieť, kam sa naozaj chystá a ani to, že ostane preč na noc, má strach, pretože cíti v kostiach, že si tým iste poriadne zavarila. Ani len netuší, že dobrák Ziya (Onur Saylak) ju opäť raz bratsky kryje, rovnako ako jej ostatné sestry, na ktorých sa už v poslednom čase naozaj extrémne podráždená Neriman (Nur Sürer) medzičasom stihla riadne vyzúriť. Okrem Defne (Selma Ergeç) a Ceylan (Zeynep Çopur) si navyše dnes hubovú polievku vypočuje dokonca aj Gonca (Aslıhan Güner) – ako inak, úplne nezaslúžene!

Aslan (Saygın Soysal) opäť raz neplánovane narobí viac škody a úžitku, keď si príde nazlostený pohovoriť so Ziyom o tom, čo sa včera večer dialo uňho vo firme. Keď sa totiž do ich rozhovoru zamieša Neriman, ktorá posiela Ziyu na letisko vyzdvihnúť İhsana (Çetin Tekindor), vracajúceho sa z Istanbulu, Aslan bez rozmyslu tresne, že ho domov dovezie on, pretože už predsa aj tak ide po Süheylu (Tülay Günal), ktorá sa odtiaľ vracia tým istým lietadlom! Neriman to si pochopiteľne vysvetlí po svojom – nesprávne...

Rozhovor o spoločnej budúcnosti, o jej plánovaní, rozhodne nedopadne tak, ako Asi očakávala. Zvláštne rezervovaný Demir sa totiž do debaty o tom, čo bude zajtra, pozajtra, o pár mesiacov či rokov... Vôbec nechce baviť. Zjavne mu celá debata je poriadne proti srsti, aj keď Asi vôbec nevie, prečo.

Návrat do Antakye je pre zdecimovanú trojicu, ktorá sa ešte stále nedokázala celkom vyrovnať so zlými správami z nemocnice, nekonečne ťažký. Kým Haydar (Menderes Samancılar) spolu s Kerimom (Cemal Hünal) dúfajú, že sa Inci (Ezgi Çelik) podarí Demira čo najskôr prehovoriť na začatie chemoterapie, nezmyselnou žiarlivosťou poháňaná Neriman privádza manžela svojimi otázkami a výčitkami do šialenstva, rovnako ako Namık (Kenan Bal) Süheylu svojou urazenosťou a pochybnosťami.

Keď Asi po návrate do lodenice uvidí Inci nežne objímať Demira, pochopiteľne si to nesprávne vysvetlí, pretože nevie... Pretože skrátka nemá ako vedieť, že v tomto objatí nie je vôbec nič vášnivé, nič láskyplné. Skrátka nič, čo by ju a jej šťastie mohlo ohroziť. Že je to len a len obyčajné ľudské gesto plné súcitu, priateľský pokus o útechu a povzbudenie človeka, ktorý práve veľmi veľa stratil. Možno len optimizmus, možno veľkú časť nádeje a možno... Možno úplne všetko.

Defne napokon naberie odvahu a povie Zaferovi (Emrah Elçiboğa), že bola večer s Kerimom a že už má naozaj dosť ich detinských sporov o jej priazeň, ktoré ju vôbec netešia a o ktoré nestojí. Nechá sa však príliš uniesť a povie mu ešte niečo, čo nie je tak celkom pravda – že nechce ani jedného z nich! Zafera to zjavne poteší, čo ale v tejto nezávideniahodnej situácii rozhodne neveští vôbec nič dobré...

Aj keď je to pre Demira veľmi ťažké, rázne odmietne, aby všetci jeho príbuzní šli do Istanbulu spolu s ním, byť mu oporou počas náročnej liečby, ktorú na špecializovanej klinike pre liečbu rakoviny má začať už zajtra. Predovšetkým preto, že nechce, aby ich húfny odchod bol obyvateľom susedného majera podozrivý. A to by nepochybne bol. Preto ho veľmi rozruší zistenie, že o jeho chorobe už niekto z Kozcuoğluovcov vie – İhsan.

Vyzerá to tak, že si pani Neriman zjavne svoju rodinu pomýlila s materskou škôlkou a domov so súdnou sieňou – všetky svoje dcéry naženie do manželovej pracovne, predostrie mu všetky ich domnelé hriechy, ktoré jej dvíhajú adrenalín, a očakáva, že rozhodne o ich potrestaní. No keď sa İhsan zachová inak, ako predpokladala a všetkých dcér sa zastane a ospravedlní ich, maximálne ju to rozruší, nahnevá a poníži! Urazene a ponížene sa cíti aj Namık, ktorý nie celkom neopodstatnene viní Süheylu z toho, že namiesto neho všetky problém rieši so svojím bývalým.

Pre oba páry to napokon dopadne najhoršie, ako len môže – utrápený İhsan už má dosť nezmyselných obvinení a hádok, a tak sa zbalí a na pár dní sa odsťahuje na chatu. Nuž a nemenej ustaraný Namık tiež narýchlo odíde z domu - odcestuje do Istanbulu, aby sa tiež nechal otestovať, či by nemohol byť pre Demira vhodným darcom...

Demir sa stretne s Asi, aby jej povedal o svojej ceste do Istanbulu a rozlúčil sa. Keďže jej nechce a nedokáže povedať pravý dôvod, prečo musí ísť, vymyslí si len ťažko uveriteľnú historku o tom, že ide o súrnu záležitosť týkajúcu sa rodinnej firmy, ktorú treba urgentne riešiť, a tak nečudo, že si Asi jeho konanie nesprávne dá do súvislosti s jeho domnelým záujmom o Inci... Ani len netuší, ako veľmi sa mýli a že skutočný záujem o krásnu mladú lekárku, a to naozaj vážny, má pritom niekto úplne iný – Aslan!

Asi sa veľmi trápi kvôli Demirovmu nepochopiteľnému odchodu do Istanbulu a kvôli tomu, že nechce ani počuť o spoločnej budúcnosti, v ktorú ona tak veľmi dúfala. Pochybuje už dokonca aj o tom, že ju skutočne ľúbi... İhsan robí všetko pre to, aby dcéru utešil, no neprezradil jej pritom pravdu. Vie, že by ju to až príliš tvrdo zasiahlo - a možno úplne zlomilo! A teraz musí byť silná, veľmi silná – pre svoju dcérku Asyu (Çağla Çakar), ktorá bude iste veľmi ťažko niesť Demirov odchod. Možno ešte ťažšie, ako jej krásna mamička...

Nešťastný Demir požiada Inci o láskavosť – chce, aby šla do Istanbulu spolu s ním. To ale znamená, že si Inci bude musieť prehodiť službu s kolegyňou - a aj to, že keď sa to Asi dozvie, raní ju to a bude si od Demira istý čas držať odstup... Odstup ale rozhodne nie je to, po čom teraz zo všetkého najviac túži Demirov najlepší priateľ Kerimom , keď myslí na Defne. A myslí na ňu v podstate sústavne!

Stále viac a viac zamilovaný Aslan má pocit, že sa mu zrútil celý svet, keď mu Inci zavolá a odriekne ich plánovanú schôdzku, pretože musí odletieť do Istanbulu. Keďže Aslan práve rozpráva so sestrami, zachytí túto prekvapivú novinku aj Asi – a poriadne to ňou otrasie. je to, žiaľ, len voda na mlyn mylnej predstave, ktorá sa nebezpečne zahniezďuje v jej srdci – že jej milovaný Demir má možno čosi s Inci!

So zlými správami akoby sa dnes vrece roztrhlo – najprv sa na majeri Kozcuoğluovcov zastaví Kerim a povie Defne, že musí na dlhší čas odísť, potom príde z trhu zničená Fatma (Tülay Bursa), ktorej z peňaženky záhadne zmizlo akosi priveľa peňazí, a vzápätí sa domov neočakávane vráti İhsan, aby vraj bol oporou dcére a vnučke, keď Demir odíde do Istanbulu, o čom ale nik okrem Asi nevedel! No a keď si Demir na krátky rozlúčkový výlet odvedie Asi a Asyu, podráždená Neriman chladne vypoklonkuje manžela z majera aj s taškou, ktorú mu poriadne nabrúsená zbalila...

Obrovským smútkom zdrvený Haydar je odhodlaný urobiť čokoľvek, aby si nejako naklonil priazeň hviezd, a tak zájde za Zaferom a požiada ho, aby odvolal strašnú kliatbu, ktorou pred časom v hneve preklial jeho a jeho deti. Keď Zaferovi povie, že jeho syn umiera na rakovinu, v Zaferovi sa pohne svedomie a rozhodne sa mu vyhovieť. Spolu potom zájdu do mešity, kde sa Zafer modlitbami pokúsi napraviť, čo spôsobil.

Lúčenie Asi a Demira pred jeho odchodom do Istanbulu je veľmi, veľmi smutné... Je totiž plné zúfalo potláčaných citov, spaľujúcej túžby, boľavej pravdy, skrývanej bolesti a veľkej nehy a lásky, ktoré však, žiaľ, ostanú nevypovedané. Namiesto nich tak rozlúčku dvoch osudovo spojených zaľúbencov sprevádza len nedorozumenie, smútok, podozrievanie a... Chlad.

Na oboch susediacich majeroch zrazu zavládne čudný smútok a beznádej, akoby boli ich obyvatelia azda rovnako prekliati ako neborák Haydar... Keď sa sklamaný Namık vráti domov, nik ho nevíta – majer Doğanovcov je zúfalo prázdny a opustený... A tak, keďže ho veľmi trápi pocit, že je u svojej manželky Süheyly stále na vedľajšej koľaji za jej niekdajšou veľkou láskou İhsanom, využije príležitosť, keď na priateľa natrafí v reštaurácii v centre, a požiada ho o vyjasnenie si tej pálčivej otázky, ktorá mu nedá spávať – či ich dnes. Nuž a na majeri Kozcuoğluovcov sa zase bolesť z Demirovho odchodu jednoducho nedá prehliadnuť, je temer až fyzicky hmatateľná – a to nielen pre utrápený a mierne neprítomná Asiin pohľad, ale i pre neobvyklý výbuch hnevu nešťastnej malej Asye, ktorá naschvál porozbíja všetky Nerimanine krištáľové poháre!

Po odchode z mešity, kde modlitbami strávil temer celý deň, má Zafer pocit, sa konečne očistil od všetkých svojich hriechov, a tak v skvelej nálade zájde do kvetinárstva, kúpi krásnu kyticu pre Defne a ponáhľa sa za ňou na majer. No ešte ani poriadne nestihne zaparkovať pred domom vyvolenej, keď zbadá, ako Asi s Defne nastupujú do auta a kamsi odchádzajú. So strašným podozrením ich sleduje – a vzápätí sa jeho najhoršia predtucha potvrdí, keď Defne vystúpi z Asiinho auta a presadne do Kerimovho! A krátko nato, keď sa stane svedkom toho, ako Kerim pri fontáne pred hotelom žiada Defne na kolenách a s krásnym prsteňom po druhý raz o ruku a ona jeho návrh prijíma, prisahá pomstu! Za to, že mu Defne klamala... Chce vidieť Kerima umrieť!

Po noci plnej vášne sa Kerim ponáhľa na letisko, aby stihol let so Istanbulu. Defne ide s ním, aby sa ešte pred odletom stihli rozlúčiť. Kým prešťastná Defne nasadá k Asi do auta a chystá sa jej pekne zahorúca vyrozprávať všetky detaily svojho nového šťastia, Zaferovi muži prepadnú Kerima, omráčia ho, hodia ho do kufra jeho auta a unesú! Ani jedna zo sestier si to, žiaľ, nevšimne, no Asi uvidí niečo iné, kvôli čomu jej srdce začne krvácať – Demira a Inci držiac sa za ruky vchádzať do letiskovej haly...

Sledujte v stredu, 18. februára, o 10.10 a vo štvrtok, 19. februára, o 10.10!

Komentáre ( 0)