DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Perla Orientu: 121. a 122. epizóda

28. 01 2015 11:50 | trinity
Perla Orientu: 122. epizóda
Perla Orientu: 122. epizóda

Keď Demir na jarmoku zazrie Asi posadiť dcérku na kolotoč, využije jej neprítomnosť a odvedie Asyu preč!

Demir (Murat Yıldırım) je maximálne znepokojený, kam sa Asi (Tuba Büyüküstün) aj s Asyou (Çağla Çakar) mohli podieť. Každou minútou v ňom stúpa obrovský hnev a slepá zúrivosť, stále nie je ochotný vôbec nikoho počúvať a zaujímať sa o nič a nikoho, len svoje vlastné pocity. Poriadne ním preto otrasie, keď mu spravodlivo rozhorčený Ziya (Onur Saylak) v mene celej rodiny Kozcuoğluovcov povie, čo mu leží na srdci - a trochu mu zrazí hrebienok, keď mu pripomenie, ako za ním pred rokmi prišiel a chcel mu o všetkom povedať, no on sám sa od svojho vtedajšieho šťastia odstrihol svojou zadubenosťou a zaslepenosťou...

Až keď von vyjde pán İhsan (Çetin Tekindor) a Demirovi na rovinu povie, že ani oni nevedia, čo sa deje a majú strach, Demir odíde – no ani jeho hnev, ani obavy to nijako nezmierni. A po jeho odchode Ziya povie šokovanej rodine pravdu – že Asi aj s dcérkou v strachu pred súdom, ktorý by jej mohol Asyu odňať a pririecť ju Demirovi, ušla do Sýrie!

Kým sa rodina pomaly spamätáva z toho, čo sa práve dozvedela, už aj sa musí vyrovnať s ďalšou, nemenej prekvapujúcou novinkou, ktorú im taktiež tlmočí Ziya – že Defne (Selma Ergeç) so Zaferom (Emrah Elçiboğa) cestujú do Sýrie za Asi, aby jej a jej dcérke priniesli aspoň nejaké veci a hračky, keďže odchádzali narýchlo a nemali ani len čas sa pobaliť.

Nanešťastie v tej chvíli nik ani len netuší, že Defne má po celý čas v pätách ustaraného Kerima (Cemal Hünal), ktorý správne tuší, kam sa zrejme jeho láska so svojím pochybným priateľom chystajú, a tak sa ich rozhodol sledovať. Vlastne o tom vie len Demir, ktorý sa vydá na cestu okamžite, ako mu Kerim zavolá – napriek tomu, že mu skúsený Namık (Kenan Bal) radí, aby to nerobil, aby sa nenechal riadiť hnevom, pretože hnev je veľmi zlý radca!

Situácia v Sýrii sa mierne skomplikuje, keď si Defne na hranici všimne Kerima a upozorní naňho Zafera, ktorému sa do svitania podarí neželaného prenasledovateľa striasť! Správy o Asiinom nepremyslenom úteku, ktorý jej môže viac poškodiť, ako pomôcť, ale aj o tom, že sa ju teraz Demir vydal hľadať, sa šíria neskutočne rýchlo. Všetci zainteresovaní sú ako na ihlách, pretože každému je jasné, že táto akcia bude mať poriadne tvrdú dohru...

Kozcuoğluovcom síce aspoň trochu odľahne, keď sa im Asi s Asyou telefonicky ozvú, no vzápätí sa na nich zosype celý svet, keď k nim príde bojovne naladená návšteva zo susedného majera - Haydar (Menderes Samancılar) so Süheylou (Tülay Günal), ktorých sa nie veľmi úspešne pokúša brzdiť Namık, ako jediný sa naozaj snažiaci o zmier. A, akoby to nestačilo, Ökkeş (Necmettin Çobanoğlu) im prinesie list, ktorý pre sestru prebrala ignorantská Ceylan (Zeynep Çopur) – list informujúci Asi o začiatku súdneho konania.

Hoci sa malej Asyi v Sýrii spočiatku veľmi nepáčilo, pretože s tamojšími deťmi si, žiaľ, vôbec nerozumie, keďže ona hovorí po turecky a oni po arabsky, po „tajnom“ telefonáte s Aslanom (Saygın Soysal), ktorý ju naučí to najdôležitejšie - ako sa po arabsky povie „pľuť“ -, si pomaly začne zvykať. Koniec koncov, listy ockovi môže posielať aj odtiaľto...

Ktovie, ako by sa asi Defne cítila, keby vedela, že Zafer ju síce naozaj úprimne ľúbi a má s ňou len tie najušľachtilejšie úmysly, no jeho cesta do Sýrie nebola tak úplne nezištná a nesebecká záležitosť, ale že... Si ešte stále privyrába pašovaním!

Kerima poteší, keď sa mu konečne podarí nájsť Zaferovo auto, aj keď to spočiatku vyzeralo beznádejne, a navyše v ňom ešte aj odfotiť niečo, čo by jemu a Demirovi možno mohlo pomôcť nájsť Asi a Asyu – akúsi rukou naškriabanú správu na okraji novín, pri troche šťastia možno dokonca adresu miesta, kde Asi a jej dcérka našli v Sýrii útočisko...?

Netrvá dlho a Demir s Kerimom skutočne nájdu usadlosť, na ktorej sa Asi s Asyou ukrývajú. Aby ich zviedli zo správnej stopy, rozhodnú sa Zafer s Defne prijať ich namiesto majiteľa domu a predstierať, že to Demir s Kerimom všetko zle pochopili – že sú tu len oni dvaja spolu, na návšteve u rodinných priateľov! Vyzerajú naozaj presvedčivo, takže im to obaja zhltnú aj s navijakom – no našťastie či nanešťastie cestou odtiaľ natrafia na moste na partiu malých chlapcov horlivo pľujúcich do rieky a Demir zaváha. Preto sa s nimi dá do reči – a keď sa dozvie, že je tu nejaké turecké dievčatko, ktoré ich to naučilo a pľuje oveľa lepšie, ako oni všetci dokopy, spýta sa ich, ako sa tá malá nezbednica volá. A samozrejme dostane presne tú odpoveď, ktorú podvedome očakával – Asya...

Na pravidelno-nepravidelný futbalový zápas antakyjských futbalových nadšencov bez rozdielu veku sa okrem nádejného dorastu dostavia aj staré známe firmy - Ziya a Aslan. Ako inak, každý z nich hrá pre iné mužstvo – a tak Kozcuoğluovci a Doğanovci, aj keď si v poslednom čase veľmi nerozumejú a čo-to si zazlievajú, striedavo fandia jednému i druhému. Nanešťastie sa však rozpory oboch rozhádaných rodín nielenže neurovnajú, ale naopak ešte viac prehĺbia, keď sa v zápale boja Ziya s Aslanom zrazia a začnú sa biť!

Malú Asyu veľmi poteší a Asi dojme, keď jeden zo sýrskych chlapcov prinesie Asyi malý darček – papierovú lodičku s listom od jej otca. No žiadna z nich ani len netuší, že kým Asi s neskrývaným pohnutím v hlase číta dcérke Demirove riadky, napätý Demir ich s napätím sleduje spoza neďalekého plota... A Asi, žiaľ, nevie ešte o niečom. O niečom, čo maximálne znepokojuje jej rodičov İhsana a Neriman (Nur Sürer). O predvolaní na súd, ktoré ju doma čaká! Teda... Ak sa aj s Asyou vôbec plánujú niekedy domov vrátiť.

Kerim sa zo všetkých síl snaží upokojiť Demira a primäť ho, aby sa nenechal unášať ničivým hnevom, ktorý ho temer pripravil o všetko, na čom mu v živote záleží, čo najviac miluje. Na rozdiel od Demira totiž nie je zaslepený vlastnou bolesťou a prázdnotou, a tak vidí to, čo sa Demir sám v sebe snaží pochovať tak hlboko, ako je to len možné. Akoby to tak bolo menej boľavé, menej spaľujúce... Menej pravdivé. A síce, že stále miluje Asi, že ju vlastne nikdy neprestal milovať.

Nanešťastie sa zdá, že Demir priateľa opäť raz vôbec nepočúval, hoci mal – a že, žiaľ, koná impulzívne vtedy, keď by mal najprv dôkladne zvážiť možné následky! Keď totiž na jarmoku zazrie Asi posadiť dcérku na kolotoč a na chvíľočku si odskočiť do neďalekého stánku, využije jej neprítomnosť a odvedie Asyu preč – pod zámienkou, že spolu napíšu list jej ockovi. Keď sa Asi vráti a zistí, že jej dcérka zmizla a nik jej nerozumie, pretože nevie po arabsky a oni zase po turecky, temer zošalie od strachu! Zúfalá zavolá Defne, ktorá neváha ani minútu a využije, že ju zamilovaný Kerim na každom kroku sleduje a fotí – Demira, ktorý nikomu nedvíha telefón, sa vydajú hľadať spolu!

Sledujte vo štvrtok, 29. januára, o 10.35 a v piatok, 30. januára, o 10.10!

Komentáre ( 0)