DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Perla Orientu: 115. a 116. epizóda

20. 01 2015 11:50 | trinity
Perla Orientu: 116. epizóda
Perla Orientu: 116. epizóda

Keď Demir nájde Asyinu stratenú retiazku, hneď vie, koľká bije – obzvlášť keď si spomenie, že ju jej mama dostala od jej otca!

Pri pohľade na prekrásnu a neprehliadnuteľne rozrušenú Asi (Tuba Büyüküstün), ktorá bez jediného obzretia rázne kráča preč s maličkou Asyou (Çağla Çakar) v náručí, Demirovi (Murat Yıldırım) razom zamrie srdce v hrudi. Po tom, ako Asya oslovila Asi slovíčkom „mama“, mu v hlave neodbytne víria tisíce myšlienok, ktoré všetky do jednej majú spoločného menovateľa – to rozkošné dievčatko v červenom kabátiku, ktoré by mohlo byť... Jeho dcérou. Bolo by to naozaj možné?

Nečudo, že vo svetle týchto nečakaných udalostí Demirovi nič nepripadá absurdnejšie a nemožnejšie, ako jeho pôvodné rozhodnutie opustiť Antakyu čo najskôr a vrátiť sa do Istanbulu – a tak obráti auto a vráti sa presne na to isté miesto, kde ich obe videl naposledy. Keď tam opäť natrafí na Asi, ktorá márne hľadá dcérkinu stratenú retiazku, chce od nej, pochopiteľne, poznať odpoveď na otázku, ktorú nemôže dostať z hlavy – kto je Asyin otec?

No od Asi sa okrem toho, že je to jej dcérka a že s ním tu už nič nesúvisí, vôbec nič nedozvie. Preto namiesto na letisko zamieri späť tam, odkiaľ prišiel – na doğanovský majer. Všetkých od Kozcuoğluovcov, ktorí sú to toho svedkom, to samozrejme maximálne znepokojí – rovnako ako hlavu rodiny İhsana (Çetin Tekindor) a jeho svojráznu polovičku Neriman (Nur Sürer), ktorých o všetkom okamžite telefonicky informuje vrcholne znepokojený Ziya (Onur Saylak)...

Pre všetkých Doğanovcov je novinka o tom, že Asi má dcérku menom Asya, ktorá by možno mohla byť jeho dcérkou, obrovským prekvapením. Všetci sú rozhodnutí pomôcť Demirovi dozvedieť sa pravdu, nech už je akákoľvek - Kerim (Cemal Hünal) sa chce pozhovárať s Defne (Selma Ergeç), Süheyla (Tülay Günal) zase s İhsanom, Aslanom (Saygın Soysal) a Arifom (İbrahim Bozgüney), nuž a Namık (Kenan Bal) má ako bývalý prokurátor v meste dosť kontaktov, od ktorých sa iste tiež čo-to zaujímavé dozvie!

Fatma (Tülay Bursa) stále soptí kvôli Aslanovmu návratu, ktorý ju naozaj poriadne rozhodil – a pretože stále ešte vlastne nevie, či sa má naďalej hnevať za všetko to trápenie a smútok, ktoré im jej nehodný syn pred rokmi svojím nedôstojným útekom spôsobil, alebo či sa smie tešiť, že je konečne späť a chce všetko napraviť... V každom prípade za ním pošle vnútorne nemenej rozorvaného Ökkeşa (Necmettin Çobanoğlu), aby sa s ním porozprával. Ktovie, ako by to stretnutie dopadlo a či by Aslan vôbec niekedy dostal šancu získať si odpustenie svojich blízkych a druhú šancu, keby Ökkeşa nesprevádzala malá Asya, ktorej sa vychudnutý dlháň Aslan, pri ktorého fotografiách vídava Fatmu plakať, zjavne veľmi páči...

Pátranie po Asyinom pôvode zatiaľ zlyháva na všetkých frontoch - zatiaľ sa nič zmysluplné či v akomkoľvek smere jednoznačné nepodarilo zistiť ani Demirovi, ani Süheyle, ani Namıkovi. Süheyla vkladá veľké nádeje do stretnutia s İhsanom a Neriman, pretože neverí, že by jej dokázali klamať. No İhsan s manželkou jej povedia len toľko, že má Demir zájsť večer k nim na majer, vraj mu odpovedia na všetky jeho otázky.

Kerim nemôže odolať, niečo ho magicky ťahá za Defne – a hoci to tak možno (nielen) na prvý pohľad vyzerá, rozhodne za ňou nepríde len preto, aby z nej vytiahol nejaké informácie o Asi a Asyi. Vlastne ho najviac zo všetkého zaujíma, či sa Defne medzičasom náhodou opäť nevydala a čo ju vlastne spája so Zaferom (Emrah Elçiboğa), pretože nemohlo ujsť jeho pozornosti dosť dôverne znejúce poďakovanie v úvode jej kuchárskej knihy... Nečudo, že keď tí dvaja na seba o niečo neskôr pred Defninou reštauráciou natrafia, dôjde aj na päste a poriadne drsné vyhrážky! A to ešte Kerim ani len netuší, že Zafer to s jeho exmanželkou myslí naozaj vážne a že sa už onedlho chystá požiadať jej rodičov o jej ruku!

Celý kozcuoğluovský majer je v obrovskom napätí, keď sa zvečerí a pred domom zaparkuje Demirovo auto. Obzvlášť Asi je ako na tŕní, pretože od rozhovoru, ktorý bude s Demirom viesť jej otec vo svojej pracovni, závisí v podstate celá jej budúcnosť a šťastie!

Ak si Demir myslel, že sa dnes večer dozvie pravdu o tom, kto je otcom malej Asye, veľmi sa mýlil – pretože hoci mu pá İhsan sľuboval, že mu odpovie na všetky jeho otázky, v skutočnosti mu odpovedať na otázku, čia dcéra je Asya odpovedať nechce a... Ani to neurobí. Podľa neho totiž Demir stratil všetky práva pred piatimi rokmi, keď sa zachoval tak, ako sa zachoval!

A aby ho odradil od ďalšieho pátrania v minulosti nešťastnej Asi, uchýli sa k dávno naplánovanej malej lži, ktorú nikdy nechcel použiť – ukáže Demirovi Asyin preukaz, z ktorého jasne vyplýva, že sa narodila dávno po tom, ako on z Antakye odišiel, a teda nemôže byť jej otcom. A prikrášli to vymyslenou historkou o tom, ako Asi otehotnela krátko po jeho odchode a že ani on a jeho žena Neriman nevedia s kým.

Všetky slobodné dievčence v kraji, ale aj malá Elif a malá Asya, sa už nevedia dočkať zajtrajšieho dňa. Zajtra sa totiž bude podľa starých tradícií opäť variť mydlo z vavrínových bobúľ, pri ktorom sa bude hádzať do kade zlatá minca – taká istá, aká zdobila Asyin stratený náhrdelník. Presne ten, ktorý kedysi jej ocko z veľkej lásky daroval jej mamičke...

Aj z materiálov, ku ktorým sa dostal Namık, vyplýva, že Demir nemá s malou Asyou nič spoločné, a tak sa Demir rozhodne dať čo najskôr na İhsanovu radu a odísť z Antakye. Ibaže opäť sa stane niečo, s čím nepočítal a čo zmení – alebo aspoň načas odloží – jeho rozhodnutie. Tentoraz ho prekvapia novinky, s ktorými príde Kerim. Na scéne sa totiž po toľkých rokoch opäť objavil Demirov otec Haydar (Menderes Samancılar)!

Aj keď Fatma nahlas demonštratívne hundre, keď zistí, že si Aslan získal malú Asyu, v očiach sa jej zjavia slzy dojatia a veľkej nehy, keď počuje Asiinu dcérku o ňom nadšene džavotať. A našťastie je to doslova láska na prvý pohľad aj v opačnom garde – akoby to malé živé striebro bolo presne tým chýbajúcim kúsočkom Aslanovho srdca, ktoré z večného chlapca konečne urobí láskavého a zodpovedného muža, akého jeho mama, a vlastne obe jeho mamy, vždy túžili mať...

Zdá sa, že tento týždeň rozhodne nebude pre İhsana tým najpríjemnejším – najprv to nepríjemné extempore s Demirom a teraz sa zrazu pred jeho dvermi ktovieprečo objavil nikým nepozvaný Zafer! Teda, ak by vedel, čo tu Zafer vlastne chce a že mu ide o to získať jeho požehnanie na sobáš s Defne, nepochybne by sa cítil ešte o čosi mizernejšie – a to už je čo povedať! Apropo zlé pocity... O tých toho len málokto vie viac ako Haydar, pre ktorého je najväčšou radosťou opätovné stretnutie s Demirom – a prekvapivá novinka, že by mohol byť starým otcom, hoci zatiaľ všetky „dôkazy“ svedčia o opaku.

Kerim je úplne mimo od žiarlivosti, ktorá ho pripravuje o rozum – zakaždým, keď vidí Defne so Zaferom, prestáva byť sám sebou! Zaskočí ho, že city k exmanželke, ktoré už dávno považoval za mŕtve a pochoval ich kdesi hlboko vo svojich spomienkach, sú nielenže stále živé, ale navyše každým dňom mocnejú, až má občas pocit, že sa od toľkej lásky nedokáže ani len nadýchnuť! A aby to konečne pochopila aj Defne, urobí niečo, čoho by starý Kerim nikdy nebol schopný – zabudne na svoju hrdosť a zamestná sa v jej reštaurácii ako obyčajný umývač riadu!

Zrejme sama prozreteľnosť bdela nad Demirom a viedla jeho kroky na stráň, kde malá Asya stratila maminu retiazku a kde ju teraz Demir po krátkom hľadaní nájde. A keď ju uvidí, hneď vie, koľká bije – obzvlášť keď si spomenie na Asyine slová, že ten náhrdelník so zlatou mincou dostala jej mama od jej otca! A tak namiesto do Istanbulu zamieri na doğanovský majer, kde sa práve Aslan chystá hodiť do kotla s mydlom novú mincu, ktorú kúpila Asi.

Demir ho však v poslednej chvíli zastaví, vystúpi pred všetkých zúčastnených, vytiahne z vrecka bundy Asyinu retiazku a povie, že toto zlato samá hodiť do kotla, pretože vyšlo z mydla pred piatimi rokmi. Keď Asya zašveholí, že našiel jej retiazku, všetci zainteresovaní pochopia, čo to znamená, a tak Demir viac-menej len pre potvrdenie neodškriepiteľnej pravdy dodá, že príbeh tohto medailónu všetci poznajú – že otec malej Asye ho dal jej mame – a hodí ho do kotla s variacim sa mydlom...

Sledujte v stredu, 21. januára, o 10.15 a vo štvrtok, 22. januára, o 10.35!

Komentáre ( 0)